Individual Fellowship Recipients


| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |
 
Name Member in the Member
Since
Charter
Member 
Deceased Honorary
A Kiwanis Club of:   top   next
Joseph Aiello Glendale 2010      
Mitchell Allen East Meadow 2009      
Jean M. Andrick Hoosick Falls 2005      
Salvatore Anelli Bensonhurst and Bay Ridge 1998 (C)    
Georgina Arendacs, Ph.D. Fordham 2002      
Robin Asighieri Farmingdale 2011      
B     top back next
Douglas F. Bachem Southampton 2007      
Mary Lou Baldwin Southampton 2008      
Janet Banks Hollis 2004      
Brian Baslin Bensonhurst 2011      
George E. Becker Manhasset 2002      
Kathy Behan Manhasset 2011      
Joseph M Behson   2011      
Alan Beinhacker East Meadow 2002      
Kenneth Bell Niagra Falls 2006   (D)  
Lawrence M. Benedetti North Shore 2009      
Michael Berthel Merrick 2003      
Alfred J. Bevilacqua Five Towns 1998 (C) (D)  
Rita Bevilacqua Five Towns 2010      
Kathy Bird Merrick 2013      
Robert Bluver Northport 2013      
David Booker Sand Lake        
Ed Brennan Manhasset 2002      
Marie Breslin Maspeth 2012      
Bill Bressant   2009      
Veta Brome La Guardia 2009      
Christopher Brown Wantagh 2002      
Malcolm Brownell   2006      
Susan Brucculeri   2010      
Mary J. Burns Hempstead 2002      
Jonathan Butler   2002      
C     top back next
Anthony Campanile Five Towns 2002      
Anthony Campanile Sr. Five Towns 2008      
John Capobianco Peninsula 2006      
Roberta Caponi   2002      
Anthony Cascione Peninsula 2010      
Frank Castagna Manhasset 2001     (H)
Rita Castagna Manhasset 2001     (H)
Regina Chan Chinatown 2008      
Hannah Chem   2012      
Steven Cherico Buffalo 2002      
Jeffery Chesner Massapequa 2013      
George Cho   2010      
Ben Cirlincione Foral Park 2002   (D)  
Kurt David Clouridge   2002      
Thomas Cohen   2008      
Darcy Colasanto Marine Park 2004      
Thomas Colasanto Bensonhurst 2002      
John Collins Garden City 2009      
Linda Cooney Canandaigua 2003      
Patrick Cooney Canandaigua 2002      
Michael Cooper   2008      
Frances Corace Mapleton 2001      
Joseph L. Corace Mapleton 1998 (C)    
Nydia Corace Mapleton 2000      
Gary Craner North Shore 2012      
Frank Cristo Peninsula 2012      
Gary Crozier Levittown 2010      
David Cummo Levittown 2007      
Robert "Bob" Cummo East Meadow 1998 (C) (D)  
Brian G. Cunat Intl. Pres. 2002     (H)
D   top back next
Jed Dallek   2002       
Leonard D'Ambrosia Parkway East 2010
     
Julie G. Davis-Olson Franklin Square 2009      
Richard DeCastro La Guardia 2006      
Dominick DeCecco Albany 2002      
Mario DeGiorgio Bronx Shore 2012      
Thomas E. DeJulio, Esq. Fordham, Bronx 1998 (C)    
Rosemary A. DeJulio, Ph.D. Fordham, Bronx 2000      
Jo-Ann Delgado Town Hall 2009      
Thomas Delgiorno Peninsula 2006      
Tony Demayo   2006      
Michael DeRosa Peninsula 2000      
Ralph DeSena Peninsula 2009      
Thomas DeStio North Shore 2002      
Ernesto DiChiara Peninsula 2009      
Martin Dillon Merrick 2012      
Linda DiStio North Shore 2013      
Danny Ditkowich Five Towns 1998 (C)    
Tina DiTroia Middlle Village 2013      
Ilene Dixel Merrick 2004      
Frank D'Orazi Old Woodhaven 2002      
James L. Dunne, Esq. North Shore 1998 (C)    
E   top back next
Kathy Eisman Wantagh 2001      
Steve Eisman East Meadow 2002      
Linda Eng Chinatown 2012      
Rosemarie Ennis North Shore 2003     (H)
Joseph C. Eppolito Syracuse Young Professionals 2001      
Rita Eredics, Esq.   2004      
F   top back next
Rosa Fabbro Mastic 2008      
Michael J. Falco   2002      
Rick Falta Massapequa 2002      
George A. Ferman Great Neck 1998 (C)  (D)  
Richard Ferrucci Mastic 2004      
Richard D. Field, D.D.S.   2002      
Luisa Filipe   2010      
John Fischer Kings Plaza 2001      
Thomas D. Forsyth Webster 2001      
Francoisline Joy Freeman Fordham 2010      
Elizabeth "Liz" Fries East Meadow 2013      
Stacey Fuller   2001      
Charles Fuschillo Jr.   2004      
G     top back next
Tom Gallagher East Meadow 2009      
Francine Gallucci Mapleton 2003      
Gunter Gasser Int'l. Pres. 2012      
Anthony R. Genova Franklin Square 2004      
Vincent A. Geraci Five Towns 2000      
Donald W. Gerraputa Peninsula 1998 (C)  (D)  
Joel Gewanter Five Towns 1998 (C) (D)  
David Gigler Henrietta 2003      
JoAnn Giretti Baldwin 2008      
Warren Golden Jr. Morris Park 2012      
Norma Gonsalves East Meadow 2008      
Jo Greene Glen Cove 2004      
Arlene Gergory Merrick 2012      
John Gridley New Hyde Park - Floral Park 2000      
Susan Groenewoud Lindenhurst 2002      
H     top back next
Dale Hall   2007      
Richard Hall Glen Cove 2007      
Diane S. Harragan Manhasset 2002      
Dr. Gordon Harris Huntington 2004      
Jack Harten Webster 2002     (H)
Binky Hebron North Shore 2007      
James T. Hebron North Shore 1998 (C) (D)  
Jay Helsinger Merrick 2002      
Susan Helsinger Merrick 2007      
Brian P. Hickey Riverdale 2007      
Douglas G. Hickey Riverdale 2007      
James O. Hillis   2003      
Alan Hodish   1999      
Glenn Hollins Mastic 2000      
I     top back next
Dr. Gene Iovino Mastic 2007      
J     top back next
William Jackson Mastic 2006      
E. Kenneth James   2004      
Sammy Janowitz   2010      
Maria Jones Floral Park 2006      
K     top back next
Anton J. Kaiser North Shore 1998 (C)    
Mim Kaiser North Shore 2002      
Nancy Kalberer Wantagh 2003      
John Kilgus   2006      
Anne-Marie Kirmse, O.P. Fordham, Bronx 2002
   
Debra Kirsh East Meadow 2012      
David Komansky   2011      
Phyliss Komansky   2011      
Robin Kornstein Key Club Division 6 2009      
Nance Kruh-Meyer   2002      
Robert Kueber Glendale 2011      
L     top back next
Joe LaBella   2003      
Stella Lai Chinatown 2013      
Carl J. Lalena Manhassett 2007      
Eleanor E. Lalena Manhasset 1998 (C)    
John C. Lalena Manhasset 1998 (C)    
Preston Lambert Brooklyn 2002      
Ronald Lanzilotta   2004      
Grace Law Chinatown 2012      
Mickie Leamey Levittown 2000      
Patricia LeCompte Hicksville 2001      
Dale E. Lee   2006      
Kristin Leverone   2011      
Rick Levine Five Towns 2000      
Kathy Levinson Manhasset - Port Washington 2013      
Harry Levit Peninsula 2011      
Jim Lijoi   2004      
Christopher Lindsley   2010      
Vincenzo S. Lippiello Fordham University 2013      
Vincent Lodico   2011      
Michael Lotierzo   2007      
Andrew Lowenberg Sayville 2003      
M     top back next
William R Maher   2011      
Joseph J. Maietta   2006      
Georgia Main   2006      
Angelo Maltaghati Lefferts 2004      
Peter Mancuso East Meadow 2002      
Alison Mandel Elmira 2013      
Syd Mandelbaum Five Towns 2004      
Laurie Marks Law Five Towns 2010      
Maryellen Massaro   2004      
Daniel D. Mathues Jr.   2007      
Tom Mawn   2004      
Michael McCartan   2002      
Realinda McCoy Richman Hill 2001   (D)  
Diana McDonagh   2012      
Tammy McLoughin Merrick 2011        
Chester A. Melius Jr. Family   2003      
Doris Mellina Huntington 2012      
Anthony Merendino Peninsula, Hewlett 2008      
Lerino Fred Merra   2002      
Anne Miao   2010      
Boris Miawer   2005      
Frank Micari Bensonhurst 2010      
Peter Mietenkorte   2007      
David A. Miller Sayville 2005      
Douglas G. Mills Merrick 2006      
Walter Mintz   2000      
Roxanne Mollo Oceanside 2010      
Thomas Mollo Oceanside 2001      
Kenneth Molloy, Esq.   1999   (D)  
Frank Montanez Mastic 2008      
William Moseley Massapequa 2002      
N     top back next
Frank Naccarato Bensonhurst 2012      
Juan NaChen Chinatown 2013      
Shonda Nesbitt Fordham 2013      
Martin Neuringer Mapleton 2001      
Maureen Neuringer Mapleton 2001      
Patrick Ng Chinatown 2009      
David Nicoletta Circle-K 2004      
Joanne Nicoletta Circle-K 2004      
Joseph D. Nicotra Mastic 2006      
Verdia Noel La Guardia 2012      
Albert E. Norato Jr Sayville 2013      
Paul Notaro   2002      
O     top back next
Lonnie Oathout   2003      
James F. O'Kane Masepth 2006      
Herman Ovadia Woodside 2012      
Rebecca Ovadia Woodside 2012      
Peter J. Owens County Seat 2000      
P     top back next
Gene Panaricllo   2003      
Dimitrios Panos   2007      
Dennis Parodi Woodside 2002     (H)
Doreen M. Pellittieri Webster 2008      
Dr. Peter Pellittieri Webster 2009      
David John Pence White Plains 2010      
Dr. Steven Perrick East Meadow 2006      
Herb Peterson   2004      
Vincent Petrotta Mapleton 2004      
Kristen Pezzuto   2002      
Dr. Edward T. Pierce Manhasset 2004      
Vincent Pistone Riverdale 2008      
Joseph J. Poppolo Grumman 1998 (C) (D)  
Christina Principato Key Club 2010      
Q     top back next
R     top back next
Kevin J. Regan Levittown 2009      
James D. Richards East Meadow 1999      
Laura Rienti Syracuse Young Professionals 1999      
William Risbrook Cambria Heights 2012      
Rocco Riti Yonkers 2007      
Charles Riviezzo North Shore 2011      
Bob Rizzo Parkway East 1998 (C) (D)  
Dr. Gus Rodriguez   2007      
Victor Rodrigues Ozone Park 2013      
James E. Rogers   2010      
Bernard Rolston   2010      
Christopher Rosato Bensonhurst 2001      
Richard Rosenthal County Seat 2007      
Ann Rotante Marine Park 2002      
Joseph Rotante Bensonhurst 2002      
David Rothman East Meadow 2002      
Robert J. Rubinstein Riverdale 2006      
Selwyn G. Rudnick Manhasset 1998 (C)    
Carmela Ruggiero   2010      
Joseph Ruggiero Parkway East 2010      
Nunzio Russo   2010      
Joyce L. Ryder   2006      
S     top back next
Arthur Sacks Sayville 2009   (D)  
Lauren Sacks Key Club 2011         
Sandra Sacks Islip - Bay Shore 2009   (D)  
Julia Salat North Shore 2008      
Joan Sammon   2008      
Bessie Samuels Mapleton 2007   (D)  
Warren Samuels Mapleton 2001   (D)  
Morton Sanders East Meadow 2000      
Michael A. Sandone East Meadow 2006      
Lisa Santer Levittown 2010      
Rich Santer Levittown 2008      
Rickie Santer Levittown 2010      
Joe Santoro Parkway East 2006      
Frank Saracino East Meadow 2001      
Joan Saracino East Meadow 2001      
Dale Sarro Five Towns 1998 (C) (D)  
Edward G. Saueracker, Ph. D Hicksville 2006      
Kim Scharoff Merrick 2009      
Wayne Scheriff Howard Beach 2010      
Joseph G. Schiavo Jr. Bensonhurst 2006      
Barbara S. Schor Brighton 2006      
Bernard Schwartz Merrick 2001      
Martin E. Schwartz   1998 (C)    
Domenic Sciarrotta Peninsula 2001   (D)  
Henry W. Self Buffalo 2005      
Fred Seltzer, D.D.S. Five Towns 2002      
Georgiana Sena Farmingdale 2011      
Ann Sewert Newark 2008      
Janice Seyfried Wantagh 2001   (D)  
Bo Shafer Int'l. Pres. 2002     (H)
Dr. Gerald Shaw Brighton 2012      
Eric Shivanrain Old Far Rockway 2007      
Ronald R. Simonetti   2000      
Michael S. Siniski Sayville 2001      
Sharon "Classy" Smith Bellmore 2004      
Ronald "Butch" Springhorn Mastic 2008      
Bernard Stein Merrick 2002      
Jay Steinmetz East Meadow 2010      
Fred Strobel Maspeth 2013      
Richard D. Sturm Delmar 2003      
Linda Susman   2007      
Elnore S. Swindell   2008      
T     top back next
Hugh Tanchuck   2003      
Leon "Ponte" Teramo Five Towns 2003      
Michael Terry   2007      
Denise A. Thibou Hempstead 2007      
Jean Thompson   2002      
Stan Thompson   2002      
Katherine Thullen Key Club 2003      
Howard Tompkin Peninsula 2007      
Grace Tong Chinatown 2008      
James Tong Chinatown 2002      
Ann Torcivia Levittown 2010      
Miles Toron   2002      
Debbie Tota Wantagh 2002      
George A. Treiber Manhasset 2001   (D)  
Peter Treiber North Shore 2010      
Robert A. Trombley Sr.   2002      
Prof. Peter C. Tung Chinatown 2010      
Gerald Tysiak   2003      
U     top back next
Henry C. Uihlein East Hampton 2006      
Allan Ullman Five Towns 1998 (C)    
Joanne Underwood Henrietta 2004      
Justin A. Underwood Henrietta 2003      
V     top back next
David Vail Latham 2003      
Mary Beth Vail Latham 2002      
Susan Vail Latham 2006      
William Van Scoyoc   2004      
William Van Wagner Massapequa 2002      
Ralph J. Vasami Yonkers 1998 (C)    
Salvatore Vassallo Merrick 2002      
Dominick M. Versace Manhasset 2004      
Jesse Vics   2002      
David Vines   2003      
Frank P. Virno Jr. Patchogue 2007      
Margaret Vitale Three Village 2003      
W     top back next
Juliana Wan Chinatown 2001      
Kenneth S. Wan Chinatown 2002      
Garry Warren   2003      
Jay Weisburd East Meadow 2001      
Joseph P. Weiss Sayville 2003      
Margaret R. Weiss   2011      
Claudia White Hartsdale 2011      
Jeannette Whitehead Manhasset 2004      
James M. Whittaker   2007      
Ruby L. Williams Cambria Heights 2004      
Steven B. Witt Peninsula 2010      
Allen H. Wofford   2007      
Joseph M. Wuest Morris Park 1998 (C) (D)  
Virginia Wuest Westchester 1999      
X     top back next
Y     top back next
Annie Ying Chinatown 2007      
James Ying Chinatown 2008      
Leslie Summer Snow Ying Chinatown 2013      
Nelson Ying Chinatown 2006      
Patricia Ying Chinatown 2006      
Jim Yochum West Seneca 2002   (D)  
Mary Yochum West Seneca 2002      
Evelyn Yu Chinatown 2006      
John Yu Chinatown 2011      
Peter Yu Chinatown 2005      
Z     top back  
Peter Zavack   2002      
Maryanna Zero Lefferts 2006      
Alice Jean Zuccaire   2010      
(C) = Charter Member (D) = Deceased Member
(H) = Honorary Member

Back to KPTC Fellowship